KOŁO EKOLOGICZNE

Od 2008 r. na terenie placówki działa Koło Ekologiczne, należące  do Ogólnopolskiego Klubu Nasza Ziemia, do którego adresujemy swoje raporty i zdjęcia z przeprowadzonych przedsięzwięć i akcji. Podczas zajęć wychowankowie mają okazję realizować opracowane przez opiekuna prowadzącego programy ekologiczne, wspierające liczne inicjatywy o charakterze ekologicznym. Celem przeprowadzanych akcji, konkursów oraz innych uroczystości jest poszerzanie wiedzy naszych wychowanków z zakresu ekologii, w co wlicza sie także nauka o poszanowaniu przyrody i troska o otaczającą nas faunę i florę. Nasi wychowankowie brali udział w wielu konkursach ekologicznych na szczeblu powiatowym, osiągając dobre wyniki.

Co roku organizowane są projekty, takie jak na przykład „Sprzątanie świata”, „Rajd Góry Niepełnosprawnych” czy „Dzień Ziemi”, w których uczestniczą wszyscy uczniowie ośrodka wraz ze swoimi wychowawcami. Dodatkowo, z myślą o recyklingu, zbieramy zużyte baterie, makulaturę, puszki aluminiowe oraz nakrętki, zaś zimą zaś troszczymy się o ptaki, dokarmiając je regularnie przygotowanych karmikach.

Zasadziliśmy w 2010 roku „Dąb Życia”, który stał się symbolem zaangażowania i troski naszych wychowanków o nasze czyste środowisko. W 2014 roku podjętym i zrealizowanym przez nas przedsięzwięciem było utworzenie „Rabatów z roślinami łąkowymi”, będącymi ostoją dla owadów. W roku kolejnym utworzyliśmy zaś „Ogródek Ziołowy” a rośliny pochodzące z niego służą nam m.in. podczas zajęć kulinarnych i w aromaterapii, podczas której nasi wychowankowie wykorzystują, zawarte w ziołach, olejki eteryczne.

W ramach wymiany doświadczeń i informacji, współpracujemy z Nadleśnictwem Złotoryja, Wydziałem do Spraw Środowiska w Wojcieszowie, ZGKiM w Wojcieszowie, LOP w Jeleniej Górze oraz Zespołem Szkół w Wojcieszowie.