Kinestezjologia

Kinezjologia edukacyjna, której twórcą jest dr Paul Dennison, jest metodą wspierania naturalnego rozwoju człowieka, bez względu na jego wiek, poprzez różne ćwiczenia ruchowe. Kinezjologia Edukacyjna  wspiera proces uczenia, wykorzystując proste ćwiczenia fizyczne opracowane w taki sposób aby zintegrować pracę ciała i umysłu. Składają się one z ruchów, które wykonują dzieci w pierwszych latach życia niezbędnych dla rozwoju koordynacji oczu, uszu, rąk i całego ciała.

Ćwiczenia podzielone są na grupy:

• ćwiczenia na przekroczenie linii środkowej - wymagające sprawności małej motoryki, oraz do aktywności wymagającej koordynacji ruchowej (duża motoryka). Podnoszą koordynację prawa-lewa, góra-dół w obu tych aspektach,
  • ćwiczenia wydłużające - pomagają rozluźnić napięcia, które gromadzą się w mięśniach,
  • ćwiczenia energetyzujące i pogłębiające postawę - podtrzymują poczucie kierunku, stronności, ześrodkowania i skupienia.